Grecja onieśmiela starożytnym, majestatycznym pięknem. Ta kolebka cywilizacji europejskiej ma do zaoferowania zachwycające  zabytki, przepiękne plaże, urokliwe góry, wyśmienitą kuchnię, a do tego wszystkiego znakomitą pogodę. W kraju Hellenów znajdą też bezpieczną przystań osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę za sterem. Na pewno szybko poczują wiatr w żaglach, wypływając na cudownie błękitne wody Zatoki Sarońskiej. Dlaczego ten kawałek Grecji jest tak przyjazny początkującym żeglarzom? Jak przygotować się do rejsu po Zatoce Sarońskiej? W jaką trasę wyruszyć wynajętym jachtem? Sprawdź.

Dlaczego Zatoka Sarońska to dobre miejsce dla początkujących żeglarzy?

Dopiero zdobywasz pierwsze doświadczenia żeglarskie? Zatoka Sarońska to idealna destynacja dla takich osób jak Ty. Możesz się swobodnie poruszać wynajętym jachtem pomiędzy ślicznymi wysepkami, przyjaznymi zatoczkami i gościnnymi przylądkami. Okoliczne góry osłaniają cały teren przed gwałtownymi wiatrami. W razie potrzeby bardzo szybko znajdziesz port lub inne miejsce do zarzucenia kotwicy. W tych rejonach nie natkniesz się też na wysokie fale.

Co więcej, nad Zatoką Sarońską z łatwością wynajmiesz łódź dopasowaną do Twoich potrzeb. Oferujemy czarter zarówno jachtów, jak i katamaranów, motorowych i żaglowych. Chętnie pomożemy przy planowaniu rejsu w Grecji, a także w trakcie wypadów w inne zakątki świata. Dysponujemy flotą ponad 9 500 jachtów w 40 państwach, w ponad 400 portach na całym świecie.

Jeżeli nie czujesz się za sterami na tyle pewnie, by podjąć się samodzielnej wyprawy, żaden problem! Zapewniamy usługi wykwalifikowanych skiperów, którzy świetnie znają lokalny akwen. Dostosują trasę idealnie do Twoich oczekiwań, a także do warunków pogodowych. Chętnie też przeprowadzą krótki kurs z obsługi urządzeń na wynajętej łodzi.
Uwaga, pomożemy Ci wyczarterować cały jacht dla dowolnej liczby osób. Natomiast obecnie nie oferujemy usług wynajmu pojedynczych miejsc na jachcie! Nie organizujemy także indywidualnych wycieczek.

Jak przygotować się do rejsu po Zatoce Sarońskiej?

Planując podróż do Grecji, wybierz samolot do Aten. Z Polski latają tanie linie Wizz Air i Ryanair. Do portu z lotniska dojedziesz taksówką, co wyniesie Cię około 40 euro. Jeśli wolisz taniej, bezpośrednio przy wyjściu z terminala złap autobus X96. Za bilet zapłacisz 5,5 euro.

Co z zakupami na rejs? Żaden problem! Podczas gdy skipper zajmie się odbiorem jachtu, reszta załogi może udać się do sklepu. W porcie czekają lokalni kierowcy, którzy chętnie zawiozą do sklepu za darmo.

Planujesz się porządnie posilić przed wyprawą? Polecamy Άλιμος (Leof. Kalamakiou 26, Athina 174 55), małą restaurację z typowo greckim jedzeniem. Potrawy są przepyszne, a w dodatku o połowę tańsze w porównaniu z cenami portowymi!

Rejs po Zatoce Sarońskiej, dzień 1: Kalamaki – Egina

Masz już wszystko, czego potrzebujesz do startu? Humor dopisuje? W marinie Kalamaki czeka wynajęta łódź? W takim razie czas najwyższy rozpocząć spokojny rejs po Zatoce Sarońskiej. Skieruj się ku portowi Egina na wyspie o tej samej nazwie. Tam czeka uczta! Jeśli uwielbiasz świeże ryby i owoce morza, koniecznie udaj się na targ rybny w porcie, gdzie w bardzo okazyjnej cenie kupisz coś pysznego. Jeżeli nie przepadasz za samym oprawianiem ryb, sprzedawca zrobi to za Ciebie na miejscu. Egina słynie też z pistacji. Koniecznie spróbuj!

By zażyć trochę ruchu, wybierz się na spacer po wyspie. Warto odwiedzić takie starożytne zakątki, jak świątynia Afai, wioska Paleochora czy ruiny miasta Kolona. Jeśli łakniesz więcej dawnej historii, zahacz o Muzeum Archeologiczne. Po zwiedzaniu pora na odpoczynek na jednej z wielu prześlicznych plaż. Najbardziej znana i największa to piaszczysta Agia Marina.

Rejs po Zatoce Sarońskiej, dzień 2: Egina – Epidavros

Pora porzucić wyspiarskie uroki i na chwilę wrócić na część kontynentalną Grecji. Rusz czarterowym jachtem w stronę Epidavros – miejsca znanego między innymi z kultu Asklepiosa. Już z daleka zobaczysz winnice i sady cytrusowe, jakimi obsypane są okolice. Masz ochotę na relaksującego grilla po przypłynięciu? Odwiedź sklep mięsny, gdzie można się zaopatrzyć w fantastyczne steki.

Resztę dnia wykorzystaj na zwiedzanie. W samym Epidavros zachował się w znakomitym stanie kompleks świątynny zawierający świątynię Asklepiosa i świątynię Artemidy. Ta urocza miejscowość szczyci się też jednym z najlepiej zachowanych greckich teatrów. Z kolei w pobliżu Epidavros czekają zatopione ruiny miasta. Zabierz rurki i płetwy, by bez przeszkód podziwiać to podwodne piękno.

Rejs po Zatoce Sarońskiej, dzień 3: Epidavros – Poros

Trudno pozostawić Epidavros za sobą, ale w końcu trzeba, gdyż czeka tyle innych atrakcji! Następny punkt na mapie rejsu po Zatoce Sarońskiej to śliczna marina na wyspie Poros. Miejsce jest bogate w przykuwające uwagę widoki, więc na pewno zobaczysz tam mnóstwo rzeczy wartych zapamiętania.

Wyspa Poros uchodzi za jedną z najładniejszych w całej Zatoce Sarońskiej – co uważamy za w pełni słuszne! Możesz wybrać się pieszo lub rowerem w dłuższą wyprawę po okolicy. Samo miasto zachęca do spacerów wąskimi i krętymi uliczkami. Liczne schody prowadzą  w przypadkowe strony, więc nigdy tak do końca nie wiadomo, gdzie się wyjdzie. Koniecznie wdrap się na słynny punkt widokowy wyspy, a mianowicie charakterystyczną wieżę zegarową.

Rejs po Zatoce Sarońskiej, dzień 4: Poros – Hydra

Bladym świtem wypłyń wynajętą łodzią z Poros i skieruj się ku wyspie Hydra, na której znajduje się miasteczko o tej samej nazwie. Polecamy rejs w godzinach porannych, inaczej możesz mieć problem z miejscem do zacumowania. Ten port niechlubnie słynie ze splątanych kotwic i z cumowania na zakładkę. A co, jeśli okażesz się śpiochem? Wtedy zakotwicz w przepięknej zatoce Mandraki, skąd do miasteczka Hydra dzieli Cię godzinny spacer.

Hydra to jedyna grecka wyspa bez samochodów – no, prawie, bo wyjątek stanowią karetki i pojazdy służb publicznych. Dlatego mieszkańcy poruszają się głównie pieszo lub z wykorzystaniem koni czy osłów. W bardziej odległe miejsce dopłyniesz wodną taksówką. Polecamy relaks w jednej z licznych kawiarenek lub spacer wąskimi uliczkami.

Rejs po Zatoce Sarońskiej, dzień 5: Hydra – Moni/Perdika

Czas powoli kierować się w stronę Aten. Polecamy niezapomniany nocleg przy brzegach wyspy Moni. To wyspa bezludna, na noc pozostają tam jedynie żeglarze. W związku z tym doświadczysz cudownej ciszy i błogiego spokoju. Miejsce jest wypełnione zwierzętami, które nic sobie nie robią z obecności ludzi. Natrafisz na spacerujące pawie, jelenie, kozy czy króliki.

A może jednak łakniesz zgiełku i obecności tłumów? W takim wypadku zacumuj wynajęty jacht w porcie Perdika na znajomej Ci już wyspie Egina. Tam od razu natkniesz się na portowe życie, w tym mnóstwo przyjemnych restauracji nad samym brzegiem morza.

Rejs po Zatoce Sarońskiej, dzień 6: Moni/Egina – Kalamaki

To już końcówka malowniczego rejsu po zatoce Sarońskiej. Napawając się raz jeszcze nieskazitelnie pięknym niebem i cudownie błękitnym morzem, dopłyń do Aten, do przyjaznej mariny w Kalamaki. Tam możesz poświęcić ostatnie chwile na zwiedzanie lub na wypoczynek na plaży.Co powiesz na taki rejs po Zatoce Sarońskiej, w sam raz dla początkujących żeglarzy? Grecja tylko czeka, aż z pokładu wynajętego jachtu odkryjesz jej piękno! Jeśli szukasz czarteru łodzi dla siebie lub dla większej grupy, zgłoś się do nas. Udanego żeglowania!

Poprzedni Jak zaplanować żeglowanie w Tajlandii: przydatne wskazówki i porady